Od 24 czerwca będzie obowiązywać nowy rozkład jazdy PKS

Z początkiem wakacji zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy autobusów w komunikacji powiatowej PKS. W szczególności zmiany dotyczą likwidacji linii 37, którą współfinansował samorząd Wodzisławia Śl. W zamian do gminy Lubomia pasażerowie dojadą nowym połączeniem.

24 bm. przestanie istnieć linia 37 z Godowa do Nieboczów, która miała służyć również mieszkańcom wodzisławskich dzielnic Zawada, Kokoszyce i Wilchwy. Miasto zadecydowało, że dzielnice te zostaną objęte w całości komunikacją miejską i zaprzestaje współfinansowania powiatowego transportu.W zamian dla mieszkańców Bukowa, Nieboczów i Syryni uruchomiona zostanie linia nr 42. Będzie ona kursować z Bukowa, przez Nieboczowy, Syrynię, Pszowskie Doły (Pszów) do Wodzisławia Śląskiego. Dzięki niej mieszkańcy tych miejscowości zyskają całoroczne połączenie z Pszowem i Wodzisławiem Śl. W dni nauki szkolnej będzie ją obsługiwać dwanaście par kursów (w tym osiem z Bukowa). Linia będzie jednocześnie stanowić dogodne połączenie dla uczniów szkoły podstawowej w Syryni.

Gruntownie zmieniona została także linia 41 z Wodzisławia do Raciborza, przez Syrynię i Lubomię. Autobusy odjeżdżać będą z reguły o 35 lub 45 minut po każdej godzinie. Zachowana została częstotliwość kursów, czyli co godzinę.

Likwidacja linii 37 dotknie także mieszkańców gminy Godów, jednak nie stracą oni na jakości komunikacji. Zostanie ona zastąpiona linią 38, na której zwiększono liczbę kursów. W godzinach szczytu autobusy będą na niej kursować także co godzinę. Zmieniona została również lokalizacja końcowego przystanku w Gołkowicach. Autobus ruszał będzie w drogę powrotną z ulicy Celnej w rejonie Granicy Państwa.

Dodane zostaną także dwa kursy na linii 32 z Wodzisławia do Uchylska przez Gorzyczki Kolonię Fryderyk. Ostatni autobus w tym kierunku będzie odjeżdżał teraz o 18:15.

Nowością jest pojawienie się komunikacji w niedziele i święta na linii 36. Ta najbardziej popularna i najdłuższa  linia z Wodzisławia do Jastrzębia-Zdroju przez Czyżowice, Gorzyce, Łaziska, Godów, Gołkowice i Skrbeńsko zyska w godzinach popołudniowych i wieczornych cztery kursy.

Powiat jako jednostka samorządu organizuje w ramach komunikacji 10 linii autobusowych, czyli około 160 kursów dziennie, obsługując gminy Godów, Gorzyce i Lubomię. Komunikacja jest przystępna dla pasażerów, przede wszystkim dostosowana do potrzeb uczniów i seniorów. Osoby powyżej 70 roku życia oraz dzieci do 7 lat mogą nią podróżować bezpłatnie. Bilety na terenie powiatu kosztują od 2 do 5 zł, a weekendy jest darmowa dla wszystkich. Miesięcznie komunikacja przewozi ponad 70 tysięcy pasażerów i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rozkład jazdy oraz mapka linii dostępne są na stronie www.powiatwodzislawski.pl w zakładce ,,rozkłady jazdy’’.