Parafia Rzymskokatolicka

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA ŚW. JANA NEPOMUCENA

kosciol

Fot. encyklo.pl

Kościół parafialny został zbudowany w 1983 roku według projektu Henryka Hawla i Stanisława Kwaśniewicza. Wewnątrz kościoła znajduje się obraz przedstawiający św. Jana Nepomucena na tle grodu praskiego i mostu św. Karola. Dzieło to pochodzi z XIX wieku. Dawniej obraz znajdował się w parafii w Mszanie. W latach 80-tych XX wieku odnaleziono obraz na strychu tamtejszej parafii. W sprowadzeniu obrazu do parafii pomógł nasz parafianin Pan Stanisław Gąsior. Pan Stanisław wraz ze swoją matką Panią Albiną Gąsior mieszkanką Mszany poszli do proboszcza parafii z Mszany z zapytaniem czy jest możliwość przeniesienia obrazu św. Jana Nepomucena do parafii w Krostoszowicach, ponieważ tutejsza parafia będzie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Ksiądz proboszcz się zgodził, po czym Pan Stanisław przewiózł obraz z Mszany do Krostoszowic swoim samochodem.

Pierwsze myśli o utworzeniu parafii w Krostoszowicach były wysuwane już w 1961 roku przez ks. Emila Durczoka. Po niemal dziesięciu latach do podobnych wniosków doszedł ks. Zygmunt Perdyła. W 1970 roku przedstawił on projekt oddzielenia oraz usamodzielnienia Krostoszowic bp Herbertowi Bednorzowi. Sprawa ta, ze względu na trudne czasy ruszyła dopiero na początku 1982 roku. Rozpoczęto prace związane z powstaniem Punktu Katechetycznego w Krostoszowicach. 1 marca zostało udzielone zezwolenie na budowę kaplicy katechetycznej. 26 maja 1982 roku udzielono zezwolenia na rozpoczęcie budowy.

Fot. Archiwum Urzędu Gminy Godów

Fot. Archiwum Urzędu Gminy Godów

17 października 1983 utworzono samodzielną stację duszpasterską, przy kaplicy w Krostoszowicach, która to została wydzielona z parafii Skrzyszów. 28 października ks. Perdyła przeniósł się do Krostoszowic. Tak powstała parafia tymczasowa, w skład której wchodzą Krostoszowice i Podbucze. W 1990 roku zarząd nad rektoratem przejął ks. Jan Bracik. Obecnie proboszczem jest ks. Rajmund Żurek.

 

Dane kontaktowe:
44-348 Krostoszowice
ul. Gustawa Morcinka 20
tel: 32 472 61 01

Proboszcz:
ks. Rajmund Żurek

e-mail: krostoszowice@archidiecezja.katowice.pl

Msze święte:

Msze św. niedzielne:  8.00, 10.30, sobota: 17.00
Msze św. w tygodniu:  pn.,śr.,pt. 17.00, wt.,czw. 8.00

 

Duszpasterze parafii

Duszpasterze parafii

Intencje dostępne pod linkiem:

Intencje mszalne/ogłoszenia parafialne

Życiorys Świętego dostępny pod linkiem:

Życiorys Świętego

Krzyże i Kapliczki w sołectwie dostępne pod linkiem:

Krzyże pokutne

Dodaj komentarz