Akcja „Znicz 2017”

zniczW związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, już od dzisiaj tj. 28 października 2017 roku, rozpoczyna się Akcja „Znicz 2017”. Działania Policji, służb drogowych i miejskich potrwają do 2 listopada i związane są ze wzmożonym i uciążliwym ruchem na drogach, a szczególnie w rejonach cmentarzy, dworców komunikacyjnych czy na trasach wjazdowych i wyjazdowych z miejscowości.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Zadbajmy o to, aby był to bezpieczny czas. W ramach policyjnej akcji „Znicz 2017″ policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Szczególnie w pobliżu cmentarzy i dworców, ruch będzie bardzo duży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach; po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Kierowcom, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, przypominamy, aby co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej.

Apelujemy też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy, że zmierzch jesienią zapada wcześniej i nie zapominajmy o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. My zachęcamy do używania takich elementów zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku jest zauważany przez kierowcę z odległości około 30 metrów. To tyle ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo – bądźmy widoczni na drodze.

Nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

  • •o sprawdzeniu, czy samochód został dokładnie zamknięty i zabezpieczony. Złodzieje coraz częściej wykorzystują nowoczesny sprzęt cyfrowy, który zagłusza sygnał centralnego zamka i alarmu, co powoduje, że samochód pozostaje otwarty;
  • aby nie pozostawiać we wnętrzu pojazdu żadnych cennych rzeczy mogących zwrócić uwagę potencjalnego przestępcy;
  • aby nie pozostawiać żadnych rzeczy osobistych bez nadzoru
  • w miarę możliwości korzystać ze środków komunikacji publicznej
  • nie jeździć samochodem ?na pamięć?. W rejonach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego. Należy zwracać uwagę na znaki drogowe.
  • pamiętać, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych.
  • parkować samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie należy być egoistą, i zadbać o to, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu
  • osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy
  • warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

Źródło: http://wodzislaw.slaska.policja.gov.pl/