Wodzisławscy policjanci apelują o zabezpieczanie swoich mieszkań przed włamaniem
Wodzisławscy policjanci apelują do mieszkańców powiatu o zwracanie uwagi na osoby obce poruszające się w okolicach domów i mieszkań. W ostatnim czasie doszło bowiem do kilku włamań na terenie powiatu wodzisławskiego.
Sprawcy, wykorzystując fakt nieobecności domowników a także uchylone okna, włamują się i kradną wartościowe przedmioty, najczęściej jest to biżuteria i pieniądze.
W zabezpieczaniu mieszkania poza technicznymi zabezpieczeniami ważną rolę odgrywają tzw. „bezpieczne postawy”. To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.
Dlatego przypominamy:
- Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony piwnic.
- Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
- Nigdy nie zostawiaj kluczy, w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
- Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Przyjaciółka może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
- Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio – stwarza pozory, że mieszkanie „żyje”. Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.
- Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.
- Poproś przyjaciółkę, aby przychodziła do Twojego mieszkania i otwierała okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij.
- Niech przyjaciółka wpada wieczorami i zapala światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.
- Do remontu mieszkania czy naprawy sprzętu zamawiaj wyłącznie ekipy polecone przez przyjaciół.
- Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień bodaj jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłaś, tylko zostały, Ci skradzione?
- Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz na wakacje do Tunezji. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.
- Nie chwal się, że kupiłaś synowi komputer. Nie mów, że sprzedałaś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.
- Nie dawaj kluczy dzieciom. Gdy dziecko idzie do szkoły, niech je zostawi u zaprzyjaźnionych sąsiadów. Nie haftuj na sweterkach imion dziecka. Kiedy złodziej zwróci się do malucha po imieniu, osłabi jego czujność.
- Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe – nie dziel się jednak tym „odkryciem” ze swoimi sąsiadami.
- Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.
Stróże prawa apelują do wszystkich o szczególną czujność i natychmiastowe reagowanie w sytuacji, gdy w naszym sąsiedztwie pojawiają się podejrzane pojazdy, czy osoby. Każdy sygnał mieszkańców zostanie skrupulatnie sprawdzony, a co najważniejsze może przyczynić się do zatrzymania sprawców na gorącym uczynku. Pamiętajmy, że brak jakiejkolwiek reakcji jest jednoznaczny z przyzwoleniem na bezprawne zachowania przestępców. Mundurowi przypominają także o trwającej kampanii społecznej „Nie reagujesz-akceptujesz!” i zachęcają do zaangażowania się w walkę z przestępczością w naszym powiecie.
Dzwonić można pod bezpłatny numer telefonu 997, 112 oraz (32) 453-72-55.
Źródło: http://wodzislaw.slaska.policja.gov.pl/