Uwaga na szczepionki

szczepienie2014Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o kolejnej akcji szczepienia lisów, jaka w najbliższych dniach (od 19 do 28 maja) przeprowadzona zostanie na terenie naszego województwa. Wyłożonych zostanie w sumie 202 620 dawek szczepionki na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych (lasy, pola, łąki, itd.).

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek, których zapach lisy wyczuwają nawet z odległości 800 metrów. Podczas próby zjedzenia przynęty przez lisa dochodzi do uszkodzenia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką i pobrania jej przez zwierzę. Apeluje się o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak, aby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy pamiętać o tym, że zapach ludzki pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą takiej kostki. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim prowadzona jest od 1995 roku, dwa razy do roku: wiosną i w jesienią. Szczegółowe informacje na powyższy temat można uzyskać pod numerem telefonu (32) 42 88 611.

źródło: www.katowice.uw.gov.p