Krostoszowice i Połomia docenione przez województwo

solectwoDwa sołectwa z powiatu wodzisławskiego zostały dostrzeżone w corocznym konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego

Gmina Godów zajęła 1. miejsce w kategorii „Najlepsza strona internetowa sołectwa” za portal sołectwa Krostoszowice. Gmina w nagrodę otrzyma 2 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na potrzeby sołectwa.

Duże zaskoczenie

Twórcą strony i zarazem jej administratorem jest Kamil Gąsior. – Strona działa już od trzech lat. Znajdują się na niej informacje na temat sołectwa, informacje o wydarzeniach kulturalnych i informacje z gminy, powiatu, a nawet województwa, ważne z punktu widzenia mieszkańców Krostoszowic. Oczywiście zdobycie pierwszego miejsca jest dla mnie zaskoczeniem i to sporym. Przecież w konkursie startowały strony internetowe z całego województwa – mówi Kamil Gąsior. I rzeczywiście na stronie, która funkcjonuje pod adresem www.krostoszowice.pl, na bieżąco zamieszczane są różne informacje. Strona wygląda ciekawie pod względem graficznym, znajdują się na niej również wszystkie informacje dotyczące sołectwa, a także parafii. Jak dodaje administrator strony, nagroda jest też sukcesem członków rady sołeckiej i dyrektora miejscowej szkoły, którzy mają swój udział w tworzeniu strony sołectwa. – Im też chciałbym podziękować za pomoc – mówi Kamil Gąsior.

Próba generalna przed dożynkami

Drugą gminą, która została dostrzeżona w tegorocznej edycji konkursu, jest Mszana. Gmina otrzymała wyróżnienie w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje” za inscenizację dożynek gminnych w Połomi, przygotowaną przez radę sołecką. Komisja konkursowa przyjechała do Połomi pod koniec lipca. – Praktycznie przygotowaliśmy na tę wizytę mini-dożynki. Pokazaliśmy komisji konkursowej, jak dawniej wyglądała praca na polu, jak kosami i sierpami ścinano zboże, jak się je ubierało, zwoziło z pola drabniokami. Zaprezentowaliśmy, jak wyglądało młócenie cepami i za pomocą młocarni. Pokazaliśmy też, jak wyglądają przygotowania do dożynek, jak się robi ozdoby dożynkowe, zorganizowaliśmy śniadanie dożynkowe. Był też oczywiście korowód dożynkowy złożony z 10 pojazdów. A na trasie jego przejazdu czekali nasi mieszkańcy. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego kołocza oraz występów Połomianek i teatru Kredens – opowiada Magdalena Herman, sołtys Połomi. Dzięki trudowi włożonemu w realizację inscenizacji gmina otrzymała 1,5 tys. zł nagrody, która zostanie przekazana na potrzeby sołectwa.

Artykuł z dnia 31 października 2017 rok „Nowiny Wodzisławskie”