Zostawili litry potu pod gwiazdami

Nowiny wodzisławskie

Nowiny Wodzisławskie

W piątek 4 sierpnia na leśnych ścieżkach krostoszowickiej buczyny odbył się II Krostoszowicki na 10 km. Oprócz biegaczy na dystansie 5 km rywalizowali amatorzy nordic walking. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że trasa była wymagająca, ale przez to ciekawa. Organizatorem zmagań była Forma Wodzisław przy współudziale Interu Krostoszowice i gminy Godów.

Uczestnicy biegu mieli do pokonania dwie pętle po 5 km każda. Start odbył się dokładnie o godz. 21:00, tuż po zachodzie słońca. Niemal od razu po stracie z terenu rekreacyjnego przy Orliku biegacze musieli wdrapać się na strome, 80 metrowe wzniesienie. Potem aż do linii startu/mety trasa wiodła w lesie. Dlatego bez latarek-czołówek nie była mowy o pokonaniu tego odcinka. Między 4 a 5,5 km organizatorzy przygotowali najbardziej wymagający odcinek, z długim i stromym podbiegiem w lesie przechodzącym wzdłuż autostrady, po którym biegacze musieli znów pod górkę piąć się na linię startu i następnie stromo pod wspomniany już 80 metrowy stok hałdy. Mniej wytrenowanym uczestnikom taka konfiguracja znacząco „odcinała” siły. – Trzeba było porządnie się napocić – przyznawali uczestnicy biegu. Ale też właśnie z powodu atrakcyjności trasy nie brakowało śmiałków, którzy z różnych stron Śląska przyjechali zmagać się w biegu przygotowanym przez Formę Wodzisław.

Najlepiej z wymogami trasy poradził sobie Przemysław Gibiec, zawodnik Olzy Cieszyn. Jako jedyny złamał barierę 40 minut. Jago czas wyniósł 39:46.19 sekund do zwycięzcy stracił Roman Rajwa z MOSiR Jastrzębie-Zdrój. Trzecie miejsce z czasem 40:58 zajął Sebastian Bartosik, wodzisławianin z klubu TKKF Morsy.

W kategorii pań najszybciej z trasa poradziła sobie Dominika Bielecka, biegaczka narciarska i biathlonistka. Wodzisławianka reprezentująca klub Ski Team Wodzisław Śląski, minęła metę po dokładnie 45 minutach biegu. Małgorzata Rencz a Orzesza zajęła 2 miejsce, ale do Bieleckiej straciła 4 minuty 33 sekundy. 3 miejsce zajęła Aleksandra Kujańska, rybniczanka reprezentująca klub Inzynieria Biegania (53:10).

W zawodach nordic walking wystartowało 28 zawodników. Zacięta rywalizacja trwała do samej mety. Zwyciężył Łukasz Zacięta, zawodnik Ełka Taem z Rudy Śląskiej z czasem 35:37. Raptem 3 sekundy za nim linie mety minął tyszanin Dariusz Różewicz. Miejsce 3 zajął Roman Nowrotek z Cieszyna, który do zwycięzcy stracił 5 sekund.

Źródło: Nowiny Wodzisławskie,

Wydanie: wtorek 8 sierpnia 2017 roku